Lisse: Skillnad mellan sidversioner

Från Lysators datorhandbok, den ultimata referensen.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
m (byter namn på rackskåp)
(Gör föreningen hemlös.)
 
(10 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{| style="border: 0px"
{| style="border: 0px"
! Funktion
! Funktion
| Inhysning
| Tjänsteserver
|-
|-
! Specialfunktion
! Specialfunktion
| Förser Linköpings Studentspex med wiki och medlemsregister. Maskinen används även som mailrelä, ingress går via SuNets epostfilter.
| Hostad dator. Åt spexet. Förser omvärlden med www.studentspex.se och spexet med wiki och medlemsregister.
|-
|-
! Operativsystem
! Operativsystem
| [[:Kategori:Debian | Debian]] GNU/Linux
| [[:Kategori:Ubuntu 22.04 | Ubuntu 22.04 LTS]]
|-
|-
! Placering
! Placering
| Conina
| [[FOO-hallen]], [[:Kategori:Rack B8 | Rack B8]]
|-
! Foto
| [[Bild:lisse,sof,nazgul.jpg|none|thumb]]
|-
|-
! Ansvarig root
! Ansvarig root
| [[:Kategori:Hemlös | Hemlös]]
| Ulrik Haugen (<tt>qha</tt>)
|-
! Kontaktperson
| Zackarias Wadströmer (mailto:it@studentspex.se eller mailto:zackarias.w@live.se)
|-
|-
! Driftstatus
! Driftstatus
Rad 24: Rad 24:
| {{Nagios}}
| {{Nagios}}
|-
|-
! LysINV
| {{Hosted}}
|}


[[Category:Inhysningar]]
[[Category:Inhysningar]]
[[Category:Maskiner i drift]]
[[Kategori:Ubuntu 22.04]]
[[Kategori:Rack B8]]
[[Kategori:Maskiner i drift]]
[[Kategori:Debian]]
[[Kategori:Virtuella servrar]]
[[Kategori:Proxmox]]
[[Kategori:Hemlös]]

Nuvarande version från 7 november 2025 kl. 15.18

Funktion Inhysning
Specialfunktion Förser Linköpings Studentspex med wiki och medlemsregister. Maskinen används även som mailrelä, ingress går via SuNets epostfilter.
Operativsystem Ubuntu 22.04 LTS
Placering Conina
Ansvarig root Hemlös
Kontaktperson Zackarias Wadströmer (mailto:it@studentspex.se eller mailto:zackarias.w@live.se)
Driftstatus I drift
Nagios-status

Lisse