Lisse: Skillnad mellan sidversioner

Från Lysators datorhandbok, den ultimata referensen.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
m (Typo.)
(Gör föreningen hemlös.)
 
(16 mellanliggande sidversioner av 9 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{| style="border: 0px"
{| style="border: 0px"
! Funktion
! Funktion
| Inhysning
| Tjänsteserver
|-
|-
! Specialfunktion
! Specialfunktion
| Förser Linköpings Studentspex med wiki och medlemsregister. Maskinen används även som mailrelä, ingress går via SuNets epostfilter.
| Hostad dator. Åt spexet. Kommer att köra en webserver till att börja med.
|-
|-
! Operativsystem
! Operativsystem
| [[:Kategori:Debian | Debian]] GNU/Linux
| [[:Kategori:Ubuntu 22.04 | Ubuntu 22.04 LTS]]
|-
|-
! Placering
! Placering
| Conina
| [[FOO-hallen]], [[:Kategori:Rack 11 | Rack 11]]
|-
|-
! Ansvarig root
! Ansvarig root
| [[:Kategori:Hemlös | Hemlös]]
| Ulrik Haugen (<tt>qha</tt>)
|-
! Kontaktperson
| Zackarias Wadströmer (mailto:it@studentspex.se eller mailto:zackarias.w@live.se)
|-
|-
! Driftstatus
! Driftstatus
Rad 21: Rad 24:
| {{Nagios}}
| {{Nagios}}
|-
|-
! LysINV
| {{Hosted}}
|}


[[Category:Tjänsteservrar]]
[[Category:Inhysningar]]
[[Category:Maskiner i drift]]
[[Kategori:Ubuntu 22.04]]
[[Kategori:Rack 11]]
[[Kategori:Maskiner i drift]]
[[Kategori:Debian]]
[[Kategori:Virtuella servrar]]
[[Kategori:Proxmox]]
[[Kategori:Hemlös]]

Nuvarande version från 7 november 2025 kl. 15.18

Funktion Inhysning
Specialfunktion Förser Linköpings Studentspex med wiki och medlemsregister. Maskinen används även som mailrelä, ingress går via SuNets epostfilter.
Operativsystem Ubuntu 22.04 LTS
Placering Conina
Ansvarig root Hemlös
Kontaktperson Zackarias Wadströmer (mailto:it@studentspex.se eller mailto:zackarias.w@live.se)
Driftstatus I drift
Nagios-status

Lisse