Rag: Skillnad mellan sidversioner

Från Lysators datorhandbok, den ultimata referensen.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
m (Gör föreningen hemlös.)
 
(5 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{| style="border: 0px"
{| style="border: 0px"
! Funktion
! Funktion
| Inhysning
| Inhysning av Röda Arméns Gosskör
|-
|-
! Specialfunktion
! Specialfunktion
Rad 7: Rad 7:
|-
|-
! Operativsystem
! Operativsystem
| [[:Kategori:Debian 10.0| Debian 10 (Buster)]]
| [[:Kategori:Debian 12.0| Debian 12]]
|-
|-
! Arkitektur
! Arkitektur
| x86_64
| x86_64
|-
! CPU
| Virtuell
|-
! Minne
| 4 GB
|-
|-
! valign="top" | SSH-fingeravtryck
! valign="top" | SSH-fingeravtryck
Rad 54: Rad 48:
-----END PGP SIGNATURE-----
-----END PGP SIGNATURE-----
</pre>
</pre>
|-
! Modell
| Virtuell (Proxmox)
|-
|-
! Placering
! Placering
| Conina
| Proxmoxklustret
|-
|-
! Ansvarig root
! Ansvarig root
| [[:Kategori:Hemlös | Hemlös]]
|
|-
! Kontaktperson
| Assar "Kowalski" Schmidt ä.k. kimchi (mailto:wwwkom@rag.lysator.liu.se)
|-
|-
! Driftstatus
! Driftstatus
Rad 69: Rad 63:
|}
|}


RAG har även servern [[rag-dev]] för utveckling.
RAG hade även servern [[rag-dev]] för utveckling, men domänen pekar nuförtiden på denna maskin.


[[Kategori:Inhysningar]]
[[Kategori:Inhysningar]]
[[Kategori:Debian 10.0]]
[[Kategori:Debian 12.0]]
[[Kategori:Maskiner i drift]]
[[Kategori:Maskiner i drift]]
[[Kategori:Virtuella servrar]]
[[Kategori:Virtuella servrar]]
[[Kategori:Proxmox]]
[[Kategori:Proxmox]]
[[Kategori:Hemlös]]

Nuvarande version från 6 november 2025 kl. 23.44

Funktion Inhysning av Röda Arméns Gosskör
Specialfunktion Webbserver för Röda Arméns Gosskör
Operativsystem Debian 12
Arkitektur x86_64
SSH-fingeravtryck
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA512

rag.lysator.liu.se har följande fingeravtryck:

+---------+---------+-------------------------------------------------+
| Cipher  | Algo    | Fingerprint                                     |
+---------+---------+-------------------------------------------------+
| ECDSA   | MD5     | ef:54:c7:c7:aa:35:6f:f0:07:29:36:ba:ac:79:d5:72 |
| ECDSA   | SHA-256 | DTAG8VYKhRXj0FdhtHBaxr3NCRZYR6/skLZgvCxKCYw     |
+---------+---------+-------------------------------------------------+
| ED25519 | MD5     | 59:b7:6f:83:1c:dd:99:dc:35:38:5f:ca:d1:8c:a4:f2 |
| ED25519 | SHA-256 | xTlOt/eWCthJrYB6RmofMkSDg9qM/O8jNr5rDwk/55I     |
+---------+---------+-------------------------------------------------+
| RSA     | MD5     | 0a:26:d1:2e:f3:90:43:7d:76:ef:f1:92:71:de:51:ef |
| RSA     | SHA-256 | +1yKCethxdYHk0yOB/YzX+hCmwIWEZ88MYe9LD839Ko     |
+---------+---------+-------------------------------------------------+
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
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=tCYe
-----END PGP SIGNATURE-----
Placering Conina
Ansvarig root Hemlös
Kontaktperson Assar "Kowalski" Schmidt ä.k. kimchi (mailto:wwwkom@rag.lysator.liu.se)
Driftstatus I drift

RAG hade även servern rag-dev för utveckling, men domänen pekar nuförtiden på denna maskin.